Plochá strecha už viac nemusí byť strašiakom
Plochá strecha poskytuje najlepšie využitie priestoru a prináša významné úspory energie, kedže je teplo zadržiavané v priestoroch priamo pod strechou. Napriek tomu sú s plochou strechou stále spájané predsudky a obavy, ktoré pramenia najmä zo strachu zo zatekania, prehrievania priestorov či naopak chladu v zime.
Plochých striech sa však už nemusíte báť. Technológie pokročili a aby sme zabezpečili dlhú životnosť plochej strechy a jej vodotesnosť, postačí dobré plánovanie a správne uloženie hydroizolačnej vrstvy.
Odpoveďou na všetky obavy sú modifikované asfaltové pásy APP, SBS, či APAO, alebo hydroizolačné fólie PVC či TPO. Výrobcovia týchto hydroizolačných materiálov neustále inovujú postupy, ako vyriešiť problémy s vodotesnosťou plochých striech. A my v spoločnosti Imrex používame len kombinácie tých najlepších produktov, ktoré na vašu strechu aplikujeme podľa konkrétnych atmosférických podmienok.
Aký je vlastne rozdiel medzi pochôdznou a nepochôdznou strechou? Napovedá to už samotný názov. Pochôdzne ploché strechy spĺňajú aj funkciu akéhosi ďalšieho životného priestoru – môžete ich využívať ako terasy či strešné záhrady. Nepochôdzne strechy sú jednoducho iba strechami. Chodiť by ste po nich nemali.
Problémy s plochými strechami
Vodotesné materiály ukotvené v tepelnej hydroizolačnej vrstve aj samotná vrchná vrstva strešného systému podliehajú množstvu neustálych teplotných zmien.
Extrémne teploty môžu urýchliť proces starnutia konštrukcie a tento stav sa ešte zhoršuje vďaka prítomnosti tepelnej izolácie.
Izolačné materiály môžu navyše pri príliš vysokej teplote a vlhkosti strácať svoju požadovanú pevnosť a efektivita izolácie tak klesá. Ďalším nepriaznivým faktorom je silný vietor, ktorý spôsobuje rozštiepenie a pokrčenie izolačných vrstiev.
Ako zabrániť degradácii plochej strechy?
Všetky vodotesné systémy, teda modifikované asfaltové pásy alebo hydroizolačné fólie, pozostávajú z membrán, ktoré sú prispôsobivé a flexibilné. Aj pri nízkych teplotách teda dokážu dobre odolávať ultrafialovému žiareniu.
Je zrejmé, že vodotesné materiály podliehajú mechanickému namáhaniu, ktoré je spôsobené pohybom po povrchu strešnej konštrukcie. Tieto materiály tiež musia odolávať prasklinám v betóne a rozpínaniu kovovej podkladovej dosky a prefabrikovaných konštrukcií.
Asfaltové pásy a hydroizolačné fólie sú však skonštruované tak, aby spĺňali kritériá vysokej odolnosti voči mechanickému namáhaniu, pretrhnutiu, či posunom. Majú vysokú elasticitu a vďaka odbornej realizácii vám zabezpečia dlhodobú spokojnosť s plochou strechou.
Potrebujete zrekonštruovať plochú nepochôdznu strechu? Obráťte sa na nás.