Hydroizolačné fólie, jednoduchá cesta k izolácii

Hydroizolácia pomocou fólií je jednou z ďalších alternatív, ako zabezpečiť vodotesnosť vašej strechy. Ich výhodou oproti asfaltovým pásom je hlavne to, že sú tenšie. Väčšinou nedosahujú hrúbku viac ako 1,5 mm. Môžete ich prekryť štrkom alebo dlažbou, ktorá fólie dokonca chráni. Chcete o hydroizolačných fóliách vedieť viac? Radi vám všetko podrobne vysvetlíme.

Čo sú vlastne hydroizolačné fólie?

Hydroizolačná fólia je jednovrstvová vodotesná membrána s výstužou alebo bez výstuže. Je vyrobená na báze plastomérov a elastomérov a sú s ňou spojené procesy odborne nazývané kalandrovanie, extrudovanie a mazanie.
Fólia je pri výrobe spájaná rôznymi technikami, buď horúcim vzduchom, alebo pomocou obojstranne lepiacej pásky. Pri izolovaní strechy postačí položiť jednu vrstvu fólie, ktorú mechanicky ukotvujeme k ploche strechy. Fólia je vysoko elastická, odolná voči ozónu a UV žiareniu, je dobre tvarovateľná, odolná proti prerasteniu koreňov, kyslým dažďom aj prelietavému ohňu.
Jej výhodou je tiež nízka hmotnosť, minimálna údržba, spájanie presahov bez použitia ohňa a možnosť aplikovať ju na všetky sklony strechy. Takisto aj väčšia priedušnosť ako pri asfaltových pásoch.
Nevýhodou je náchylnosť k mechanickému poškodeniu, náchylnosť k prepáleniu, niekedy plošné zmeny, a tiež nutnosť aplikácie vysoko kvalifikovaným personálom.

Aké typy fólií existujú?

  • polymérové z mäkčeného PVC
  • elastomérové z vinyl-acetát-etylénu
  • vystužené z polyetylén-chloridu
  • nevystužené z polyolefínov
  • s ochrannou vrstvou z polyizobutylénu
  • bez ochrannej vrstvy z kombinovaných kaučukov
  • monolitické z etylén-propylén-monoméru

Fólie z mäkčeného PVC (mPVC)

Najrozšírenejším typom fólií v Európe sú fólie z PVC, ktoré sa najprv vyrábali bez akejkoľvek výstuže. Nároky na dimenzionálnu stabilitu však donútili výrobcov štruktúru fólií posilniť. Fólie sa totiž používajú aj ako výstelka hydraulických stavieb a tunelov.
Materiál PVC je v podstate tvorený uhľovodíkovými reťazcami, na ktorých sú atómy chlóru zabezpečujúce UV stabilitu. K tomuto spojeniu sa ešte pridávajú ďalšie UV stabilizátory, fungicídy a pigmenty.
Fólie z PVC sa zvyčajne vyrábajú v hrúbkach 1,2 – 2,4 mm, výnimočne až 3 mm. Pri aplikácií sa spájajú teplovzdušným zváraním alebo špeciálnymi lepidlami na báze PVC (napr. tetrahydrofuran, a pod.).

Nevýhoda zmäkčovadie

Najrozšírenejšie fólie z PVC obsahujú monomérické zmäkčovadlá, tie sa však z fólie postupne uvoľňujú. Proces uvoľňovania sa navyše výrazne zrýchli, ak je fólia položená na akomkoľvek polystyrénovom alebo asfaltovom páse či nátere. Fólia následkom tohto procesu neskôr stráca pružnosť a krehne. Uvoľňujúce sa zmäkčovadlá navyše narúšajú chemickú štruktúru polystyrénu a rozpúšťajú asfalt. PVC fólia preto musí byť oddelená od týchto materiálov, najčastejšie geotextíliou.
Moderným prostriedkom na odstránenie tohto problému sú stále častejšie používané polymerické zmäkčovadlá, ktoré z fólie neunikajú, alebo sa uvoľňujú v menšom množstve a dlhodobejšie. Fólie s takýmto typom zmäkčovadiel môžu byť v priamom kontakte s polystyrénmi aj s asfaltovými výrobkami.

Typy PVC fólií

  • nevystužené – pre vytvorenie rohových, kútových a iných tvaroviek
  • vystužené skleným rúnom – pod stabilizačný násyp alebo súvrstvie prípadne aj pre lepenie k podkladu, ak je ošetrený polyesterovým či polypropylénovým rúnom
  • vystužené polyesterovou mriežkovou tkaninou – pod násyp aj pre mechanické kotvenie


Zaujali vás hydroizolačné fólie? Radi vám ich dodáme aj položíme, stačí nás kontaktovať.